Multi-Language Cafe
Multi-Language Cafe
Search courses
Login
Register

Turkish Teachers in Istanbul, Turkey

Private and semi-private Turkish classes for all levels.

Turkish Teacher
Turkish Teachers in Istanbul, Turkey

Gözde Çakır

TRTeacher from Turkey. Speaks Turkish, English.

Mother language: Turkish


About the teacher

Ben Gözde, Türkiye de İstanbul şehrinde yaşıyorum. 12 yıllık kurumsal hayat tecrübem var. Ekonomi mezunuyum, yönetim bilişim alanında yüksek lisansım var. Astroloji ve fotoğrafçılık ile ilgileniyorum. Ana dilim Türkçe ancak İngilizce de ikinci dil olarak biliyorum. Seyahat etmeyi seviyorum. Bir çok ülkeyi ziyaret ettim. Öğrenmeyi ve öğretmeyi çok seviyorum. Daha önce Türkiye ye farklı ülkelerden gelen kişilere günlük ingilizce dersi verdim. Umarım görüşürüz.


Qualifications

I graduated from Anadolu University and I have two master degree One of them is Yıldız Technical University - Management and Organizational and the other is Marmara University- International Business. I have professional project maangement (Pmp) certificate.


Experience

I teach about project management and agile methodologies in companies. I teach Turkish to expats in the companies. They know English but they don't know Turkish. I teach them Turkish.


Courses by this teacher:

Turkish Teacher
Turkish Teachers in Istanbul, Turkey

Anil Avci

TRTeacher from Turkey. Speaks English.

Mother language: Turkish


About the teacher

Merhaba Arkadaşlar:
Umarim hepiniz iyisinizdir.Türkçe öğrenmeye hazır misiniz?Ben ana dili Türkçe olan tecrübeli bir eğitmenim. Şu an Güney Kore'de yaşamaktayım ve Anasınıfısında ingilizce öğretmenliği yapmaktayım. ayrıca Kambocya'da da öğretmenlik tecrübem var.
Deneme Dersi bence en önemlisi . Seviyenizi belirledikten sonra size en uygun olacak kişiselleştirilmiş programı hazırlıyorum.
Her seviye için ( A1'Den C1 ) kitaplarım var. Bunlar çalışma kitabi , Ödev Kitapları , Okuma ve Yazma , Dil bilgisi kitapları. Benim sınıfım bol bol pratiğe dayalı. Derslere genellikle dialog ile başlarım . Bilinmeyen kelimeleri öğrendikten sonra dil bilgisi ve konuşma pratiğine başlarım. Ders bittikten sonra ders ile ilgili kaynakları öğrencilerle paylaşıyorum . Böylelikle ne zaman isterseniz kaynaklara geri donup kontrol edebilirsiniz. Öğrencilerimle sürekli iletişim halinde olmayı seviyorum.Platformda yazışıp pratik yapıyoruz ve öğrendiğimiz kelimeleri tekrar ediyoruz .
Umarim sizinle de çalışma imka

Hey Guys - Merhaba :)
Hope you all doing well .Ready to learn some Turkish with me ? I'm native Turkish speaker with a lot of teaching experience. Currently I am living in Seoul and teaching English in here . I have teaching experience in Cambodia as volunteer and also teaching for Kinder Garden students in South Korea .
First class is important one . Before the class I send placement test to see your level . Depend on result I will customize a class for you which is fit for everyone .
I have various teaching material from A1 to C1 Level inc workbook , homework, speaking and reading and grammar. My class based on practice . Each session start with dialog , we go through vocabulary , phrases and grammar. After class I share the document relative with session whenever you want you can back around and check it .I like to be interactive with my students on the platform . I like to chatting in Turkish to make sure reinforce to vocabulary .
I am really looking forward to meet you and stud


Qualifications

4 Years Administration and Economy 2012.
Political Science Master Degree (pending).


Experience

I teach Turkish from zero to hero.
If you already know basic Turkish I can help you to improve and move steps forward.
After quick level check I customize my class due to students requirement . Daily speaking, business Turkish, academic terms.


Courses by this teacher:


The best Turkish Courses with qualified teachers:


 • Private and semi-private Turkish classes for all levels.
 • Take your classes at home, in your office, in a coffee shop or by Skype.
 • Learn at your own pace: daytime, evenings or weekends. Classes are available from 7 am to 11 pm.
 • Our Turkish Teachers personalize their courses according to your needs and objectives.


How does it work?


 • Step 1

  Register for the course of your choice

  • Tell the teacher about you or your group
  • Choose a location from the proposed list
 • Step 2

  Add funds to your account

  • Use a credit card or PayPal to add money to your account
  • Your money can be used for any course, with any teacher
 • Step 3

  Book your classes!

  • Use the course calendar to book your own classes
  • Attend your classes and start learning!